Kąpiele w słonej wodzie

Na czym polega uzdrowiskowy charakter Uniejowa? Na wodach termalnych. Kąpiel w uniejowskim basenie ze słoną wodą to niesamowity relaks, zmniejszenie napięcia mięśniowego po tygodniu pracy. Jest to ogromna ulga dla ciała, zwłaszcza gdy ktoś pracuje w tzw. biernym trybie. Współcześnie chyba większość z nas wykonuje pracę przy komputerze, tkwiąc długie godziny za biurkiem. Pobyt w Uniejowie pomoże nam rozruszać zesztywniałe ciało, żeby służyło jak najlepiej.

Nie ma nieomal żadnych przeciwwskazań do korzystania z kąpieli w słonej wodzie, bo dzięki składnikom mineralnym w niej zawartym nawet gojenie trudnych ran może być przyspieszone. Kąpiele takie stosują i dorośli, i dzieci. Głównie poleca się je natomiast jako zabiegi prozdrowotne w schorzeniach reumatycznych, przy zwyrodnieniach stawów albo jako rehabilitację pourazową, np. po operacjach ortopedycznych. Kąpiel solankowa to coś znacznie więcej niż tylko oczywisty wypoczynek, mówimy tu o klasycznym oddziaływaniu leczniczym. Dla osób borykających się np. z zapaleniem stawów, z chorobą reumatoidalną, to duża rzecz, a regularne kąpiele potrafią zahamować postęp choroby, a wręcz potrafią wycofać niektóre objawy. Na pewno uśmierzają ból i wspomagają ruchomość w zesztywniałych stawach, przynoszą natychmiastowe ukojenie zbolałego ciała i nerwów, mogą wspomóc osoby borykające się z chorobą Perkinsona.

Ale leczenie to jedno, natomiast druga istotna sprawa, to profilaktyka. Tak, kąpiele w słonych wodach Uniejowa mają również działanie zapobiegawcze. Cykl takich kąpieli uchroni np. osoby starsze przed problemami motorycznymi, które pojawiają się niestety z biegiem lat. Dzięki kąpielom solankowym można uniknąć tych problemów, a przynajmniej zdecydowanie dłużej cieszyć się dobrą kondycją i samopoczuciem psycho-fizycznym. Wody termalne odprężają nie tylko nasze mięśnie, nie tylko oddziaływują na kości i stawy, ale też neutralizują pokłady stresu, który lubi odkładać się w tkankach, a taka kuracja antystresowa sprzyja ogólnej poprawie stanu zdrowia fizycznego i psychicznego. Można powiedzieć, że kąpiele solankowe to kompleksowe czy holistyczne dbanie o swoje ciało, zapewnienie organizmowi wielowymiarowej profilaktyki.

I jeszcze trzecią świetną korzyścią zażywania kąpieli w słonych wodach termalnych jest… piękno. Słone wody znacząco wpływają na stan naszej skóry. Nawodniają ją, pomagając zachować właściwą jędrność, przez co zostają spowolnione procesy starzenia, redukują się zmarszczki, niknie cellulit… Skóra nabiera blasku, poprawia się jej koloryt. Ale warto w czasie takiej kąpieli ruszać się, a nie tylko się wylegiwać. Żeby nasza skóra mogła wydobyć ze słonej wody maksimum pozytywnych właściwości i korzyści, trzeba trochę rozruszać ciało, bo wtedy przyspiesza nasze krążenie krwi, pory skóry rozszerzają się i lepiej wchłaniają się składniki mineralne zawarte w wodzie. Np. osoby z nadwagą, które pragną zrzucić zbędne kilogramy i stosują dietę odchudzającą, powinny regularnie korzystać z gorących uniejowskich kąpieli w słonej wodzie, aby pobudzać skórę w kierunku uelastycznienia. Skóra osoby intensywnie chudnącej może mieć skłonność do zwiotczenia i tu słona woda termalna będzie sprzyjała zachowaniu sprężystości tkanki skórnej.

Dodajmy, że Termy Uniejów z gorącymi solankami leczniczymi otwarto w 2008 roku, a miasto Uniejów posiada status uzdrowiska od 2012 roku.

Źródło:

http://att.e-nocleg.pl/00/00/02/95/36/uniejow,kasztel,rycerski,na,goracych,zrodlach,29536,800×600.jpg