Różnorodność Uniejowa

Uniejów nie bez kozery zyskał status miasta wielowymiarowego. W tym urokliwym i jakże nietuzinkowym miejscu nad Wartą bardzo wyraźnie dostrzegalny jest wpływ tradycji na współczesność. Czas miniony przenika się z teraźniejszością. Ziemie Uniejowa, jak przystało na kolebkę dziedzictwa kulturowego, streszczają w sobie wiele jego zasobów. Stojące za powyższymi zasobami ”duchy” przeszłości, zjawiska historyczne i obyczajowe, są zdecydowanie wyczuwalną wizytówką miasta. Dlatego też wizyta w Uniejowie to gwarancja spędzenia czasu nader kreatywnie, satysfakcjonująco, z dozą twórczości, poszerzając swoje horyzonty i rozwijając wewnętrzne ”ja”.

    Nie wspominając o oczywistych i pierwszorzędnych atrybutach miasta, tzn.: Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich oraz kompleksie termalno-basenowym, ma ono do zaoferowania szereg zabytków, a także miejsc, których ze względu na posiadaną wartość nie można zignorować.

    Swoistą podróż w czasie warto rozpocząć od wizyty w Zagrodzie Młynarskiej. W jej skład wchodzą cztery zabytkowe obiekty (dwór z miejscowości Nagórki, chałupa ze Skotnik, dwa Wiatraki-Koźlaki ze Zbylczyc i z Chorzepina) oraz wierna replika stodoły z Besiekier. Zagroda jest miejscem wielu ekspozycji (dawnych narzędzi ciesielskich i stolarskich, zabytkowych pojazdów konnych), warsztatów rzemieślniczych (garncarstwa, wikliniarstwa, kowalstwa, bukieciarstwa) i imprez folklorystycznych. Z obszaru, w którym się znajduje, emanuje nieszablonowość tamtejszych czasów. Kompleks ten jest w pełni otwarty i przystosowany do potrzeb turystów. Ku ich uciesze, istnieje możliwość noclegu, a zapach świeżo wypiekanego przez kustosza chleba, otuli zmysły.

    Kontynuując wycieczkę, naznaczoną retrospekcją, miło zobaczyć późnoklasycystyczny dworek, wzniesiony w 1845 r. Osadzony pośród zieleni relikt przeszłości, pierwotnie był miejscem życia rodziny Hofmajstrów, a obecnie znajduje się w nim siedziba Miejskiego-Gminnego Ośrodka Kultury oraz Szkoła Muzyczna I stopnia w Uniejowie.

    Wszechstronność miasta zadowoli amatorów okresu średniowiecza. Nie pozostanie im obojętny Kasztel rycerski ”Na Gorących Źródłach”. Udostępnia on zwiedzającym czterokondygnacyjną wieżę i budynek główny. Owa budowla posiada salę rycerską, dziedziniec oraz (jak przystało na uzdrowiskowo-relaksacyjny charakter Uniejowa) łaźnie Kasztelańskie, czyli “średniowieczne SPA”. Każdy bywalec Kasztelu zazna ducha epoki, a to za sprawą teatru ognia, pokazów walk rycerskich, czy też zabaw charakterystycznych dla wspomnianych czasów, np.: strzelanie z łuku albo szkocka lina…

    Wizyta w Kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Uniejowie bądź na Placu Chrystusa Króla spowoduje zagłębienie się w sferę duchową. Wszyscy jesteśmy nierozerwalną częścią historii, w związku z tym można oddać hołd obrońcom miasta we wrześniu 1939 r. przy pomniku, który ma za zadanie ich upamiętniać, a także oficerom Wojska Polskiego i Policji pochodzących z gminy Uniejów, bestialsko zabitych w Katyniu w 1940 r. Miejscem pamięci drugich stał się, tzw. Plac Dębów Katyńskich.

   Na niepodważalną wartość tego niesztampowego miasta w Polsce składa się fakt, iż jest ono podwaliną zdrowia i energii. Ponadto jawi się jako harmonijne źródło kultywowania wartości kulturowych, które idą w nieodzownej parze z innowacyjnością. Nie można również nie wspomnieć, że Uniejów jest miastem, gdzie… spełniają się marzenia, a to za sprawą studni życzeń Zbója Szczyrka. Czyli miasto Uniejów w województwie łódzkim, to obowiązkowy punkt odwiedzin, który stanowczo trzeba zaznaczyć na mapie naszego kraju.