Termy w Uniejowie

Miasteczko Uniejów, to cała trasa: Kładka na Warcie – Kompleks termalno-basenowy – Park – Biała Dama – Zamek – Rynek miejski. A gorące źródła, tak zwane termy mieszczą się nieopodal Zamku w tym jednym z najstarszych miast w Polsce.

Dla przeciwwagi w stosunku do tej historycznej wartości wzbogacono Uniejów o nowoczesne atrakcje. Od 2008 roku można wybrać się do Uniejowa nie tylko po to, aby zwiedzić piękny zamek, ale także po to, by wykąpać się w gorących źródłach.

Wcześniej można było zanurzyć tylko dłoń w gorącym źródle wybijającym na powierzchnię do „kamiennego koryta”. Obecnie mamy do dyspozycji cały kompleks termalno-basenowy.

Termy w Uniejowie, to geotermalne wody, które pochodzą z bardzo głębokich odwiertów, a ich temperatura jest mocno ciepła i przyjemna w odczuciu. Takie wody wywierają dobroczynne oddziaływanie na ciało i organizm.

Wyjaśnijmy najpierw, czym w ogóle są termy. Otóż są to tak zwane źródła termalne, które tworzą się naturalnie w ziemi w wyniku dawnej aktywności wulkanicznej na danym terenie. Jest to oczywiście bardzo lapidarny skrót i duże uproszczenie, ale pozwalające zwizualizować sobie pochodzenie i sens term jako takich.

Źródła termalne określa się też często jako cieplice. Znanym rodzajem takiej cieplicy jest gejzer, czyli charakterystyczne gorące źródło, które wybija naturalnie, samoczynnie na powierzchnię ziemi. Niekiedy są to bardzo ekspansywne wybuchy, fontanny ciepłej wody w górę – przepiękny widok.

Termy w Uniejowie nie są oczywiście gejzerami i określamy je skrótowo słowem “termy”, bo pochodzą ze sztucznego ujęcia wód termalnych. Tak więc stykamy się tutaj z gorącymi źródłami, które zostały pochwycone, ujęte z odwiertów.

Istnieje niemało miejsc na świecie, w których możemy zetknąć się z gorącymi źródłami, a najbardziej znanym z pewnością będzie amerykański Park Narodowy Yellowstone. Chociaż zgodnie z modnym duchem pop-kultury, park ten kojarzymy głównie z… misiem Yogi i jego koszem piknikowym.

A teraz wyobraźmy sobie, że nasz polski Uniejów jest właśnie odpowiednikiem znanego, uroczego Yellowstone. Mamy tu do dyspozycji kapitalne termy. I mówiąc metaforycznie, z uśmiechem i przymrużeniem oka: o ile Zamek w Uniejowie to dusza tego miejsca, o tyle tutejsze termy to… piknikowy kosz misia Yogi. Czyli termy są dodatkową, nowoczesną atrakcją Uniejowa, miejscem relaksu dla całych rodzin i ich czasem na piknik.

Kompleks termalno-basenowy w Uniejowie został skonstruowany niesłychanie nowocześnie, designersko. Wyczuwa się w uniejowskich termach coś w rodzaju ducha naszych, aktualnych czasów, co świetnie równoważy historyczną wartość sąsiadującego Zamku. Ten kompleks termalny będzie doskonałym miejscem weekendowego wypoczynku, a nawet mini wakacji dla każdego: dla dorosłych, dla dzieci, dla samotników i dla rodzin. Każdy jest w stanie znaleźć tutaj coś odpowiedniego dla siebie, zachwycić się i wypocząć. Przyjeżdżają tu całe rodziny, często też wielopokoleniowe, i urządzają sobie wspaniałe pikniki. Samotnicy też bez problemu znajdą w Uniejowie swoją własną niszę i zaszyją się w niej, zatopią, jeśli tak wolą.

Uniejów sam w sobie jest jednym z tych wybitnych miejsc na mapie Polski, które koniecznie trzeba, mówiąc szkolnym językiem, zaliczyć. Trzeba Uniejów obowiązkowo wręcz samemu obejrzeć, zwiedzić, pobyć. Nawet wtedy, kiedy nie interesujemy się historią. Nawet w takim przypadku warto, choćby ze względu na termy.

Ale kto wybierze się do Uniejowa raz, pewnie zechce do niego wrócić. To miejsce łączy w sobie “wszystko”: szlachetny kurz historii (Zamek), nowoczesny design (termy) i magię miejscowości uzdrowiskowej oraz wakacyjnej…

Żródło:

http://www.termyuniejow.pl/sites/default/files/termy00.jpg