11 września 2024

Ruiny zamku Sobień w sercu Bieszczad

Choć Bieszczady zwykle kojarzone są z długimi wędrówkami po połoninach, nie brak tu atrakcji i dla tych osób, które fascynują się historią. Jednym z tych miejsc, które z pewnością warto odwiedzić w trakcie wycieczki po okolicach Sanoka, są ruiny zamku Sobień.

Co warto wiedzieć na temat Sobienia i ruin zamku?

Ruiny zamku Sobień urzekają swą malowniczością, dość tajemnicza historią oraz pięknymi widokami, jakie można podziwiać z tutejszej platformy widokowej. Niezapomniana sceneria sprawia, iż wizyta w tym miejscu może się na długo zapisać w pamięci każdego z nas, a wspinaczka na szczyt góry Sobień sprawi nam jeszcze więcej radości. Co wiemy o samym zamku? Niewiele. Jego budowa kojarzona jest zwykle z działalnością króla Kazimierza Wielkiego. Jeśli chodzi o właścicieli zamku, znany jest tylko ród Kmitów, który miał otrzymać zamek Sobień od króla Władysława Jagiełły. To Kmitowie na przełomie XIV i XV wieku mieli przebudować zamek, nadając mu kształt nieregularnego czworoboku.

Co ciekawe, zamek został zbudowany w taki sposób, by możliwie jak najlepiej wykorzystać ukształtowanie terenu. W czasach Piotra Kmity zamek ten został jednak opuszczony. Dlaczego? Tu dane są sprzeczne. Wiele osób mówi o ataku ze strony Węgier i zniszczeniach, jakie w trakcie działań wojennych poniósł zamek. Wersja ta jest jednak odrzucana jest przez wielu historyków. Być może Piotr Kmita wolał się po prostu przenieść do Leska, w którym powstał nowy zamek dla tej znanej w Bieszczadach rodziny.

Więcej artykułów o atrakcjach z Bieszczad znajdziesz w serwisie tarnica.pl.

Zamek Sobień – podsumowanie

Obecnie zamek Sobień jest jedną z ważniejszych atrakcji w rejonie Sanoka. Chętnie odwiedzają go miłośnicy historii i pięknych widoków, jest on również kuszącym celem wycieczki dla turystów-przyrodników. Wzgórze Sobień jest przecież rezerwatem przyrody, na terenie którego nie brak ciekawych gatunków roślin. Wszystko to sprawia, że spacer po ruinach zamku staje się ciekawą przygodą dla wielu osób, a czas spędzony w tym miejscu dla nikogo nie będzie czasem straconym.