25 maja 2024

Odkryj łódzkie miejscowości – z wizytą w miejscowości Widawa

Ta spora wieś ma się czym pochwalić, nic więc dziwnego, że w trakcie wycieczki po województwie łódzkim turyści tak chętnie zaglądają na jej teren. Wieś Widawa jest przecież ciekawym punktem dla tych, którzy interesują się historią, oraz dla tych, którzy lubią nietypowe atrakcje.

Co można zobaczyć w tym miejscu?

Zabytków zachowało się tu sporo, a wiele z nich przypomina o długiej historii tej miejscowości. Warto przecież pamiętać, że dzieje Widawy sięgają XII wieku, a pierwsze wzmianki na temat tej miejscowości pochodzą z XIV stulecia. ponieważ w pobliży wsi przebiegał ważny szlak handlowy, który łączył Sieradz z Piotrkowem, Widawa mogła się pomyślnie rozwijać. O roli tej miejscowości najlepiej może świadczyć fakt, iż już w początkach XV wieku istniała tu szkoła, ściśle powiązana z Akademią Krakowską. Jak czytamy o znanych osobach z regionu łódzkiego na stronie lodzinfo.pl, to Widawa może się tez pochwalić znanymi obywatelami, o których w czasie wycieczki po tej miejscowości z pewnością warto pamiętać. Jednym z tych najważniejszych jest XVI-wieczny poeta i satyryk, Piotr Wężyk Widawski, drugim – Walenty Widawski – profesor i rektor Akademii Krakowskiej, który zasłynął jako teolog oraz ceniony filozof.

A co z zabytkami w miejscowości Widawa?

Atrakcje, które czekają tu na turystów, mają wyjątkową formę. Ważnym zabytkiem jest tu kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, wzniesiony z inicjatywy Wojciecha Wężyka Widawskiego i jego żony Anny. Swą obecną formę zyskał on na przełomie XVII i XVIII wieku, jednak o fundatorach wciąż przypomina zdobiący fasadę herb Wężyków Widawskich. Z kościołem tym sąsiaduje XVII-wieczny klasztor bernardynów, który obecnie pełni rolę plebani. Kolejnym ciekawym zabytkiem jest stojący przy rynku kościół św. Marcina, pochodzący jeszcze z XV wieku. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że dla miłośników historii Widawa będzie ciekawym celem wycieczki oraz jednym z ciekawszych punktów na mapie województwa łódzkiego.