8 maja 2024
zamek-lancut

Polskie rezydencje – Łańcut

Łańcut jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez wycieczki z całego kraju, a tutejszy pałac jest jednym z najcenniejszych skarbów architektury na terenie Podkarpacia. Co warto wiedzieć na jego temat? Na czym polega wyjątkowość tej budowli?

Pałac Lubomirskich i Potockich w Łańcucie to ciekawy zabytek, któremu z pewnością warto poświęcić swój czas. To miejsce, z którym wiążą się losy wielu znanych postaci. Wiadomo, że na zamku w Łańcucie gościł król Jagiełło, który poślubił córkę ówczesnych właścicieli Łańcuta – Elżbietę Pilecką. W gronie znanych nazwisk związanych z tym miejscem, pojawia się również Stanisław Stadnicki. Nazywany „diabłem łańcuckim”, stał się bohaterem wielu legend.

W gronie ważniejszych panów Łańcuta pojawiają się też tak znane nazwiska, jak Lubomirscy oraz Potoccy. Szczególnie ważną rolę dla łańcuckiej rezydencji odegrał Stanisław Lubomirski, dzięki któremu w pierwszej połowie XVII wieku powstał tu piękny pałac – forteca. Połączenie cech obronnych z architekturą typową dla pięknych rezydencji magnackich sprawiło, że Łańcut był jednym z nielicznych obiektów, którym udało się obronną ręką wyjść z wojny ze Szwecją w połowie XVII wieku.

Zobacz więcej szczegółów dotyczących zamku w Łańcucie, https://www.infolancut.pl/lancut-niezwykly-zamek-i-jego-skarby/.

Sporo zmian związanych z architekturą i wystrojem wnętrz nastąpiło też na przełomie XVIII i XIX wieku, w czasach Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej. Niestety, gromadzone przez Izabelę dzieła sztuki w większości zostały wywiezione z Polski podczas II wojny światowej. Na szczęście przetrwał pałac, który swą architektoniczną formą i wspaniałym otoczeniem zachwyca do dziś. Wspaniałe gabinety i apartamenty, stajnie i malowniczy park –oto atrakcje, którym w czasie wycieczki po Łańcucie koniecznie trzeba poświęcić odrobinę uwagi.