25 maja 2024

Skarby Białowieży – Białowieski Park Narodowy

Białowieża jest miejscowością bardzo chętnie odwiedzaną przez te osoby, które cenią sobie możliwość spędzania wolnego czasu w aktywny sposób, cenią ją sobie również miłośnicy przyrody. Nic w tym dziwnego, gdyż to właśnie w Białowieży ma swą siedzibę dyrekcja Białowieskiego Parku Narodowego, tu również czekają najważniejsze atrakcje związane z tym wspaniałym kompleksem leśnym.

Atrakcje Białowieży

Kto znajdzie tanie noclegi w Białowieży, ten będzie mógł wędrować po puszczy dzięki gęstej sieci szlaków pieszych i rowerowych. Białowieża to również takie atrakcje, jak Park Pałacowy z XIX wieku, na terenie którego obecnie ma swą siedzibę dyrekcja parku narodowego. Tu również czeka na zwiedzających tak cenna atrakcja, jaką jest Muzeum Przyrodniczo-Leśne BPN, do którego z pewnością warto zajrzeć przed rozpoczęciem wędrówek po Puszczy Białowieskiej. Podobne muzeum znajduje się także w okolicach Torunia – więcej o atrakcjach turystycznych Torunia na toruninfo.pl. Ciekawa ekspozycja każdemu z nas pozwoli tu poszerzyć wiedzę na temat przyrody, okolicznych kompleksów leśnych oraz ich mieszkańców.

Białowieski Żubr

A że królem Puszczy Białowieskiej jest żubr, warto odwiedzić również Rezerwat Pokazowy Żubrów. Czekają tu wybiegi z żubrami oraz innymi zwierzętami żyjącymi w Puszczy: wilkami, żubroniami, jeleniami oraz z konikami polskimi. Całość robi ogromne wrażenie, a spacer po terenie zagrody może sprawić wiele radości wszystkim zwiedzającym – bez względu na ich wiek. W Białowieży warto też odwiedzić drewnianą cerkiew św. Cyryla i Metodego, wzniesioną w drugiej połowie XIX wieku, warto też wybrać się do skansenu, na terenie którego zgromadzono cennych zabytków drewnianej architektury, pozwalającej nam na zdobycie wielu cennych wiadomości na temat ruskiej ludności Podlasia oraz ich kultury.