20 lipca 2024

Twierdza Przemyśl – fort Werner w Żurawnicy

Dla tych osób, które interesują się zabytkowymi fortyfikacjami z XIX wieku oraz dziejami I wojny światowej, Przemyśl bez wątpienia stanie się atrakcyjnym celem wycieczki.

Fort Werner w Żurawnicy – tego nie wiedziałeś

W rejonie tego miasta wciąż można ujrzeć wiele ciekawych obiektów, które przypominają o potężnej Twierdzy Przemyśl – jednej z największych budowli tego typu w Europie. W 1914 roku była to trzecia pod względem wielkości twierdza w Europie, a większymi rozmiarami mogły się pochwalić tylko Verdun oraz Antwerpia. Do dziś o potędze przemyskiej twierdzy przypominają nam liczne forty, otaczające Przemyśl wielkim pierścieniem. Nie brak wśród nich obiektów o bardzo dużej wartości historycznej, które obecnie świetnie sprawdzają się w roli atrakcji turystycznych. Gdzie warto się wybrać?

Jedną z tych pamiątek po Twierdzy Przemyśl, którym z pewnością warto się uważniej przyjrzeć, jest Fort XII Werner w Żurawicy. Na czym polega jego fenomen?

Fort Werner zachwyca dobrym stanem oraz zagospodarowaniem, a urządzona na jego terenie placówka muzealna cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród zwiedzających. Od 2010 roku prezentowane są tu liczne pamiątki związane z fortem oraz Twierdzą Przemyśl, a spacer po forcie w towarzystwie miejscowego przewodnika pozwala lepiej poznać i zrozumieć jego budowę. W miejscu tym sporo uwagi poświęcono I wojnie światowej, która w rejonie Przemyśla miała bardzo burzliwy przebieg, nie zabrakło tu jednak miejsca i na te pamiątki, które są związane z okresem II wojny światowej. W miejscu tym można również zobaczyć sporo zabytkowych zdjęć, dawnych mundurów oraz sprzętów wojskowych, które – prezentowane w zabytkowych murach potężnego fortu – prezentują się wspaniale.

Interesujące artykuły o historii w ujęciu militarnym i wojskowym znajdziesz w serwisie https://www.defence.pl/.

To jedno z tych miejsc, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi, szczególnie w chwili, gdy jest się miłośnikiem historii oraz zabytków o militarnym charakterze.