24 kwietnia 2024

Żarnowiec: co warto tutaj zobaczyć?

Jest jedną z ciekawszych miejscowości, jakimi może nas oczarować Małopolska, a tutejsze atrakcje na każdym z nas mogą zrobić wielkie wrażenie. Żarnowiec to malownicza okolica oraz ciekawe zabytki, obok których trudno jest przejść obojętnie. Co warto zobaczyć w trakcie wycieczki po tej części Małopolski?

Żarnowiec i jego położenie na mapie Polski


Wielkim walorem Żarnowca jest jego położenie. Tu, na pograniczu Wyżyny Krakowskiej i Wyżyny Miechowskiej, czekają na turystów i piękne krajobrazy, i dobrze rozwinięta baza noclegowa. Dzięki temu można urządzać tu ciekawe wycieczki w dolinę Pilicy, można też poznawać krajobrazowe i przyrodnicze walory doliny potoku Uniejówka. A jakie zakątki warto zobaczyć w tym miejscu?

Żarnowiec i jego dzieje


Atrakcje, które można ujrzeć w tej miejscowości, w ciekawy sposób przypominają nam o jej historii. Sięga ona czasów średniowiecza, kiedy to na terenie dzisiejszego Żarnowca rozwinęła się osada, będąca ważnym punktem przy średniowiecznym trakcie prowadzącym z Krakowa na Mazowsze. Warto jednak podkreślić, że osadnictwo w tym miejscu rozwijało się już w czasach prehistorycznych, co podkreślają liczne badania archeologiczne. W XIII wieku na terenie Żarnowca powstała książęca strażnica, z kolei w czasach Kazimierza Wielkiego osada ta zyskała prawa miejskie. Aż do rozbiorów Polski istniało tu starostwo niegrodowe – niewielkie, za to odgrywające dość ważną rolę w tej części kraju. Jakie obiekty dziś przypominają o roli, jaką miejscowość ta odgrywała w dawnych czasach?

Żarnowiec i jego zabytki


Zabytków, które warto zobaczyć w Żarnowcu, jest sporo. Choć po tutejszym zamku nie ma dziś śladu, zachowały się tu inne ciekawe obiekty. Jednym z nich jest kościół Narodzenia NMP i św. Jakuba Starszego. Powstał on jeszcze w XIV wieku z woli króla Kazimierza Wielkiego, i choć swa obecną formę zawdzięcza on pracom przeprowadzonym w początkach XX wieku, miłośnicy historii i sztuki sakralnej chętnie poświęcają mu swój czas. Kościół ten zachwyca bowiem rokokowym wyposażeniem oraz ciekawym pomnikiem, ustawionym tu na cześć Barlowa. Mało kto dziś przecież pamięta, że ten amerykański poeta i dyplomata przybył do Polski w 1812 roku. Pech chciał, że Barlow zapadł tu na zapalenie płuc, co zmusiło go do zatrzymania się w Żarnowcu. Niestety, z choroba nie udało mu się wygrać, a Żarnowiec stał się miejscem ostatniego spoczynku poety.

Ponieważ na terenie Małopolski baza noclegowa jest dobrze rozwinięta, każdy z nas może bez problemów zaplanować dłuższy wypoczynek w rejonie Żarnowca. To ciekawa miejscowość, która swymi atrakcjami może oczarować każdego.