24 maja 2024

8 zamków, które warto zobaczyć w województwie łódzkim

Województwo łódzkie zazwyczaj kojarzone jest z zabytkami techniki, warto jednak pamiętać, że i miłośnicy zamków znajdą tu dla siebie coś ciekawego. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególną uwagę? Jakim zamkom warto poświęcić swój czas podczas wycieczki po tej części kraju?

Miejsce 8. Besiekiery


W Besiekierach na miłośników czekają malownicze ruiny rycerskiego zamku, przy którym sporadycznie organizowane są turnieje rycerskie. Dzięki temu można tu nie tylko nacieszyć się widokiem pozostałości po zamku, ale i zdobyć sporo ciekawych wiadomości z zakresu historii. Sam zamek, choć pozostało po nim niewiele, może zrobić wrażenie, a piękna okolica sprawia, że spacer wokół zamkowych ruin będzie dla nas przyjemnym doświadczeniem.

Miejsce 7. Drzewica


W Drzewicy na miłośników zabytków czekają malownicze ruiny arcybiskupiego zamku, wzniesionego w połowie XVI wieku na zlecenie prymasa Macieja Drzewickiego. Zamek ten do dziś urzeka swą formą i rozmiarami, a w jego bryle widoczne są cechy typowe i dla sztuki gotyckiej, i dla stylu renesansowego. I choć ruiny te można podziwiać tylko z zewnątrz, spacer w ich pobliżu każdemu turyście sprawi sporo radości.

Miejsce 6. Opoczno


Miejski zamek w Opocznie powstał w XV wieku i od samego początku spełniał bardzo ważną funkcję w systemie obronnym miasta. Niestety, z powodu częstych zniszczeń i częstych odbudów, zamek ten utracił swój historyczny charakter. Mimo to zamek ten przyciąga uwagę, na co z jednej strony wpływa związana z nim legenda o Esterce – Żydówce, którą tak mocno pokochał Kazimierz Wielki, z drugiej ciekawa ekspozycja muzealna, której z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Miejsce 5. Uniejów


Uniejów jest bardzo ważnym punktem na turystycznej mapie województwa łódzkiego, na co w znacznym stopniu wpływa popularność tutejszych basenów termalnych oraz malownicze widoki na dolinę Warty. Uniejów może się też pochwalić wspaniałym zamkiem, wzniesionym jako rezydencja arcybiskupów gnieźnieńskich. Dziś w jego murach mieści się centrum hotelowo-konferencyjne, choć turyści bez problemów mogą wejść na zamkowy dziedziniec oraz pospacerować po otaczającym tę budowlę parku.

Miejsce 4. Oporów


Zamek w Oporowie jest jedną z ważniejszych atrakcji na terenie województwa łódzkiego. Wzniesiony w XV wieku, był początkowo biskupią własnością. Do dziś zachwyca on swą sylwetką oraz pięknym dziedzińcem, wielkie wrażenie mogą też zrobić zamkowe wnętrza. A ponieważ w murach zamku mieści się obecnie muzeum, każdy z nas może wybrać się na historyczny spacer po jego najpiękniejszych pomieszczeniach.

Miejsce 3. Łęczyca


Królewski zamek w Łęczycy będzie atrakcyjnym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii. Ta ciekawa budowla może się pochwalić historią sięgającą XIV wieku. To właśnie w tym czasie powstał tu z woli Kazimierza Wielkiego zamek, który w XVII wieku został zniszczony przez Szwedów. Dziś odbudowana budowla jest wspaniałą atrakcją, która przyciąga zarówno legendami o diable Borucie, jak i turniejami rycerskimi, które zyskały międzynarodowe uznanie. Nie lada gratką jest też zamkowa wieża, która sprawdza się jako rewelacyjny punkt widokowy. Kto spojrzy na Łęczycę z tej wieży, ten z pewnością będzie zachwycony.

Miejsce 2. Rawa Mazowiecka


Zamek Książąt Mazowieckich to najważniejsza atrakcja, jaką miłośników historii może oczarować Rawa Mazowiecka. Pięknie prezentuje się zrekonstruowana baszta zamkowa oraz pozostałości murów, które do dziś zadziwiają swą wysokością oraz grubością. We wspomnianej już baszcie czeka na zwiedzających ciekawa ekspozycja, dzięki której można poznać dzieje tej budowli oraz związane z nią legendy. Efekt? To miejsce na wielu osobach zrobi wrażenie, a wizyta w Muzeum Ziemi Rawskiej stanie się zachętą do urządzania kolejnych wycieczek po okolicy.

Miejsce 1. Piotrków Trybunalski


Do Piotrkowa Trybunalskiego turyści zaglądają chętnie, przy czym jednym z najchętniej odwiedzanych przez nich zabytków jest tutejszy zamek królewski. Wzniesiony z woli króla Kazimierza Wielkiego, zamek posiadał cechy obronne, choć tak naprawdę nigdy nie pełnił roli militarnej. Do dziś budowla ta zachwyca swą formą i reprezentacyjnym charakterem, a wizyta w urządzonym w zamkowych murach muzeum będzie dla wielu z nas wspaniałą przygodą.

Województwo łódzkie może zaskoczyć nas swym pięknem i bogactwem, a wycieczki po jego terenie będą dla wielu miłośników historii wspaniałą przygodą. Kto skupi się na tutejszych zamkach, ten dotrze do magicznych zakątków i uroczych miast, które do dziś zachwycają wspaniałą atmosferą.