23 czerwca 2024
zamek-swiecie

Polskie zamki: Świecie

Zamek w Świeciu to ciekawy zabytek, któremu w trakcie krajoznawczej wycieczki po województwie kujawsko-pomorskim z pewnością warto poświecić nieco więcej uwagi. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca?

Zamek Świecie to ciekawa pamiątka po Krzyżakach, której warto poświęcić nieco więcej uwagi. Dlaczego? Bo to jedyny zamek wodny, jaki zbudowali Krzyżacy w tym rejonie. Zamek Świecie, wznoszący się pomiędzy dolną Wdy i Wisły, może się też pochwalić ciekawą historią oraz sylwetką, która skutecznie przyciąga tutaj turystów z odległych zakątków kraju. Obiekt ten, jako miejsce trudno dostępne dla wroga, odegrał w dziejach zakonu krzyżackiego rolę bardzo ważną.

Wiadomo, że wzniesiono go w początkach XIV stulecia, kiedy to zakon krzyżacki prowadził intensywną politykę na ziemiach polskich. Zamek ten stał się wyjątkowo ważnym obiektem w początkach XV stulecia, a najważniejszą rolę odegrał w trakcie przygotowań do bitwy grunwaldzkiej. To właśnie tu, w rejonie Świecia, zbierali się rycerze zakonni, udający się w stronę Grunwaldu. Choć sam zamek często przechodził z rąk do rąk, zniszczony został dopiero w połowie XVII wieku, w czasie wojen ze Szwecją.

Przepiękne zabytki z Kujawsko-Pomorskiego opisane są również na Info Wloclawek.

Dziś pozostałości zamku Świeć są nie lada gratką dla turystów, którzy w czasie wycieczki śladem krzyżackich zamków chcą się nacieszyć widokiem niezwykłych zabytków. Najbardziej charakterystycznym elementem jest tu cylindryczna wieża, licząca sobie 34 metry wysokości. Ze względu na swe odchylenie od pionu, jest ona nazywana krzywą wieżą. Warto wdrapać się na jej szczyt, gdyż widoki, jakie można stąd podziwiać, mogą na każdym turyście zrobić ogromne wrażenie, a Dolina Dolnej Wisły, podziwiana z zamkowych murów, prezentuje się wspaniale.